The heat of fusion of a compound is 333.6 joules per gram. What is the total number of joules of heat that must be absorbed by a 15.0-gram sample to change the
compound from solid to liquid at its melting point?

Respuesta :

The total number of joules of heat that must be absorbed is 5004 J

Data obtained from the question

From the question given above, the following data were obtained:

  • Heat of fusion (Hf) = 333.6 J/g
  • Mass (m) = 15 g
  • Heat (Q) =?

How to determine the heat

The heat that must be absorbed by the sample to change it from solid to liquid at its melting point can be obtained as follow:

Q = m × Hf

Q = 15 × 333.6

Q = 5004 J

Thus, 5004 J of heat must be absorbed.

Learn more about heat transfer:

https://brainly.com/question/10286596

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico