AllieJean8097 AllieJean8097
  • 27-01-2022
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? A pack of 6 pens for $1.30 or a pack of 40 pens for $7.50? Find the unit rate

Respuesta :

anonymous6256 anonymous6256
  • 27-01-2022

Answer:

40 pens for $7.50 is a better deal because it is about 19 cents per pen while 6 for $1.30 is 22 cents per pen

Step-by-step explanation:

1.30/6=0.22 rounded

7.50/40=0.19 rounded

Answer Link

Otras preguntas

Brainlist will be added!In my phone I have an important pdf, How do I transfer an pdf through a library computer if I have a phone?If you have any questions fee
for 7 and 8 what could the pattern of each row/column be
A translation moves A(2,3) onto A′(4,8). If B(4,6), what is the image of B under the same translation?
the lines shown below are perpendicular. if the green has a solpe of -1/4, what is the slope of the red line?​
8 times the square root of 49 minus the square root of negative 36
which belief was the primary basis for passing the jim crow laws? A) African Americans should have returned to Africa to live B) cheap labor was not need it f
A die with faces numbered 1 to 6 is rolled once .what is the probability of obtaining 1 or 4​
The slope of the line graphed below is underlined True or false
the dimensions of a rectangular garden were 3 m by 10 m. when both dimensions were increased by equal amounts, the area of the garden doubled. find the dimensi
Can someone please explain how to do this question because I am having a difficult time trying to figure it out. An answer with an explanation would be nice. Th