Missdior
Missdior Missdior
  • 21-01-2022
  • Mathematics
contestada

ken spent $4.50 without tax on 6 can of dog food. what is the unit rate or constant of proportionality for each can of dog food

Respuesta :

jadenrozier jadenrozier
  • 21-01-2022

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

$4.50 divided by 6 equals $0.75.

Answer Link

Otras preguntas

Which bond is most polar? A) N -H B) C -H C) O -H D) H -H Can anyone explain this one?
If 0° < x° < 90° and sin x = 1/2 , then cos x = ?
why did early attempts to form a union fail?
The phylum with endoderm, mesoderm, and ectoderm is a. Cnidaria. b. Porifera. c. Platyhelminthes. d. all of the above.
a baseball team played 35 games and won 4\5 of them how many games were lost
how do you solve 6/b-1=9/7
An example of a deposit feeder is __________. a. a squid b. a clam c. a polychaete d. an earthworm
What is China's 8 traits of culture: Art, economy, social group religion, language, history, daily life, and goverment?
The German Confederation was made up of __________________ separate states but had a common language and culture.
if all sides of a cube are multiplied by 6, by what factor does the volume increase?
ACCESS MORE