Respuesta :

Answer:

(Part 054) = 9.89L

Explanation:

Moles of H2O2

[tex] \frac{mass}{molar \: mass} [/tex]

=

[tex] \frac{30}{34} = 0.882 \: moles[/tex]

2 moles of H2O2 = 0.882

1 mole of Oxygen =?

[tex] \frac{1}{2} \times 0.882 = 0.441[/tex]

1 mole = 22.4L at stp

0.441 =?

[tex]0.441 \times 22.4 = 9.89 \: l[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS