Respuesta :
Answer:
7.5
Step-by-step explanation:
Since we are given the price for 5 bags of dog food, we have to find the unit rate. Now to do that we divide the price by the amount.
12.50/5= 2.50
now since we have the unit rate, we take that and multiply the price of one by 3 to find the price of 3
2.50x3=7.50
Hope this helps!
Answer: 7.5 bags
Step-by-step explanation:
$12.50 divided by 5 bags= $2.5 per bag
$2.5*3 bags= $7.5