Respuesta :

Answer:

2.50$

Step-by-step explanation:

because every 1 pound costs 50 cents, so another 2 lbs is 1$, so 2.50

Hello! Allow me to help!

Your question: If for every 3 pounds cost $1.50 then how much will 5 pounds cost?

Your answer: $2.50

Steps: First, we simply need to see how much each pound costs. We can do this by doing the total cost (1.50) divided by the amount of pounds bought (3). 1.50 divided by 3 is 0.50. Next, we just need to do the price for each pound (0.50) times the amount of pounds we need (5). 0.50 times 5 is 2.50. Therefore, the answer is $2.50

Hope this helps! UwU

-Maxwell

ACCESS MORE