maddygrace7 maddygrace7
  • 19-01-2022
  • Mathematics
contestada

Angelo’s Pizza sells pizza for $8 plus $2 per topping. If Susan spent $16 on a pizza, how many toppings did she get on her pizza?

Respuesta :

jen4755 jen4755
  • 19-01-2022

Answer:

4

Step-by-step explanation:

8 + 2x = 16

2x = 8

x = 4

Answer Link

Otras preguntas

DUE IN 5 MINUTES FILL IN CHART NEEDED HELP SINCE 10:00 PM EST PLEASE HELP ! ! NEED HELP ASAP PLS HELP
1. A(n) is a statement that contains the symbol
ANSWER FOR 50 POINTS look at the image
If a bus driver leaves her first stop by 7:00 a.m., her route will take less than 37 minutes. If she leaves after 7:00 a.m., she estimates that the same route w
An airplane descends 1.8 miles to an elevation of 6.75 miles. Find the elevation of the plane before its descent.
keep seeing adds to upgrade why?
Which of the following types of business environment is MOST typical of the Commonwealth Caribbean
What is the advantage of starting to grow trees in a nursery? Plants grown in nurseries are used for commercial purposes. They are protected until their chances
one reason a student may seek a federal student loan instead of a private student loan is that
What was the result of the great awakening in American colonies? I’m doing k12
ACCESS MORE