Phillyg8781 Phillyg8781
  • 19-01-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of 6 T-shirts costs $14.16. What is the unit price

Respuesta :

1208darsh 1208darsh
  • 21-01-2022

6x = 14.16

x = 14.16 / 6

14.16 / 6 = 2.36

unit price = 2.36

Answer Link

Otras preguntas

. Why must the cyclist accelerate before reaching the hillock?
The __________ presides over the house of representatives in a way that smooths the passage of majority-backed bills.
What does CPA stand for?
What does JPEG stand for?
What motivates Odysseus to reveal his name and put his men in more danger?
This protective covering on the axon is formed by a type of neurglia called schwann cells.
The temperature inside a fridge was -25 degree celcius, The temperature outside was 26 degree celcius . Calculate the difference
Questioning whether an error of law was made at the trial court level is called a/an
A sample of n = 9 scores has a variance of s2 = 144. what is the standard deviation for this sample?​
In some areas nearly 90% of native Americans were killed by _____ that were introduced by europeans
ACCESS MORE