efannin27 efannin27
  • 18-01-2022
  • Mathematics
contestada

Miguel bought 8 equally priced pens for $3.84.

How much will 15 of these pens cost?


$10.42

$7.20

$5.89

$2.05

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-01-2022

Answer:

  • For 15 pens, the cost is $7.2

Step-by-step explanation:

We know that:

  • 8 pens = $3.84

Work:

  • 8 pens = $3.84

Divide the RHS:

  • => 1 pen = 3.84/8
  • => 1 pen = 0.48

Multiply the RHS:

  • => 15 pens = 0.48 x 1
  • => 15 pens = $7.2

Hence, for 15 pens, the cost is $7.2

Hoped this helped.

[tex]BrainiacUser1357[/tex]

Answer Link
raddugas
raddugas raddugas
  • 18-01-2022
The cost of 15 pens is $7.20.


3.48 divided by 8 is 0.48. Multiply that by 15 and you get 7.2 or $7.20
Answer Link

Otras preguntas

In the number 514,482,441, how is the relationship between the first pair of 4s the same as the relationship between the second pair of 4s? How is it different?
What is a result of island-hopping
the product of seven less than a number and eight
Ten times the sum of half a number and 6 is 8
The _____ agent is the substance in a redox reaction that accepts electrons. B. oxidizing C. buffering D. half-reaction
The price of which of the following crops will likely increase due to colony collapse disorder?
Round 758 to the nearest ten
What is the minimum time that a warm up should last?
Who asked Lord Capulet if he could marry Juliet
Evaluate the expression for the given value of the variable(so). 5a+5b; a= -6, b= -5 (Solve)