Madison plants a 3-yard by 6-yard rectangular vegetable garden. She puts rope around the edges. The rope costs $2 per yard. What is the total cost of the rope?

Respuesta :

hayaaf

Answer:

$36

Step-by-step explanation:

You have to find the area because the rope is around the edges

3 yards x 6 yards = 18 square yards (area)

Rope is $2 every yard and there are 18 yards so you multiply.

18 yards x $2 = $36

(I deserve to be the brainliest )

ACCESS MORE