cocoacookiepuff cocoacookiepuff
  • 17-01-2022
  • Mathematics
contestada

The annual 6th grade field trip costs $1,800. Write an
equation to represent the cost per student if the costs are
shared equally.

Respuesta :

lcmc021
lcmc021 lcmc021
  • 17-01-2022

Answer:

$1,800 ÷ x= y

This is the best I can do without the knowledge of how many students are going.

Answer Link

Otras preguntas

Describe how you solved the following problem:I have a jar filled with $100 worth of quarters, nickels, and dimes. I have the same amount of each type of coin.
Jesse's dog Angel weights 18 1/2 lbs.. How many ounces does Angel weight?
Math help! a miniproduct is the smallest possible product when multiplying a three digit number by a two digit number. Find the miniproduct using each of the di
Math help! a miniproduct is the smallest possible product when multiplying a three digit number by a two digit number. Find the miniproduct using each of the di
How has the Pythagorean Theorem helped us through life?
what are the three uses for geography???
If the speedometer on a car indicates a constant speed, can you be sure the car is not accelerating? Explain
What is the name of Fe2O3
A restaurant received a shipment of 42 gal of orange juice and 18 gal of cranberry juice. The juice needs to be poured into equal-sized containers. What is the
How do you graph and work problem x+4y=16??