Seudónimo Seudónimo
  • 31-12-2021
  • Mathematics
contestada

Kylie bought 3.2 pounds of apples for $5.92. What was the price Kylie paid per pound of apples?

this is 5th please help!!​

Respuesta :

duhari610
duhari610 duhari610
  • 31-12-2021

$1.85

3.2 pounds ------> $5.92

1 pound -----------> $5.92/ 3.2

= $1.85

Answer Link

Otras preguntas

How have advances in medicine and technology affected population growth?
I am greater than 4 tens and less than 5 tens I have 9 ones what number am I?
x+3y=14 6x+3y=-6 is there a possible solution?
Which set of terms below would be the best choice to use to describe the components of blood? 1.leukocytes, ventricle, atrium, aorta 2.platelets, plasma, erythr
How have advances in medicine and technology affected population growth?
Why do the particles of objects have both kinetic and potential energy?
on january 1,1999,the price of gasoline was$1.39 per gallon .if the price of gasoline increased by 0.5%per month ,what was the was the cost of one gallon of gas
Who lived in Brazil before the European settlers arrived?
how are distant regions of the universe similar to space near earth
A bag contains 4 blue, 4 red, and 4 green marbles. Four marbles are drawn at random from the bag. How many different samples are possible which include exactly
ACCESS MORE