carleymay8951 carleymay8951
  • 30-12-2021
  • Mathematics
contestada

Maggie bought a pound of bananas and 4 boxes of cereal for $10. 11. If each box of cereal cost $2. 40, what was the price of a pound of bananas? $0. 51 $0. 61 $1. 51 $2. 91.

Respuesta :

kiera3383
kiera3383 kiera3383
  • 30-12-2021
So you do 4 times by 2.40 take that away from 10.11 and you get ur answer
Answer Link

Otras preguntas

Simplify: (2.4)(a – 0.2b + 3.5c) options: A.2.4a – 0.48b + 8.4c B. 2.4a – 4.8b + 84c C. 2.4a + 2.2b + 5.9c D. 2.4a – 4.8b + 8.4c
Find the domain (D), range (R), and asymptote (A) of the graph of the function ƒ(x) = 5x + 6
Geometry math question no Guessing and Please show work
10 to the 5th power × 10 to the 7th power
How many 5 letter combinations can be created from the letters in the word friendly?
Talk about the role of Malala's parents, especially her father, Ziauddin. If you were her parents, would you have encouraged her to write and speak out? This is
I need help on this question plz
How to write four million, thirty
Simplify: 19x – y – 2z + x + 5y + 2z
Parallelogram FGHI on the coordinate plane below represents the drawing of a horse trail through a local park: Quadrilateral FGHI is shown on the coordinate pla
ACCESS MORE