leahb120 leahb120
  • 28-12-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.38. What is the unit cost?

Respuesta :

ThePerfectionOne01
ThePerfectionOne01 ThePerfectionOne01
  • 28-12-2021

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

Unit cost means per cost. Hence, divide 4.38 by 6 to find the cost of 1 orange.

4.38 ÷ 6

[tex]=\frac{4.38}{6}[/tex]

= 0.73

Therefore, the unit cost is 0.73 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Increase £854 by 89% give your answer rounded to 2DP
Short Response he price of a phone was $1000 in 2019., For 2020, the price decreased by 10%. And for 21 the price decreased by another 596. What was the price o
What was another name for World War I? A. The Final War B. The Great War C. The Endless War​
Who is better YoungBoy Never Broke Again Or OTF King Von -I like YB better‍♂️ wrd
This also goes with the questions that I have so please answer thank you
x = 1/4. y = 2/3. z = 4*1/5 Work out the value of X x y x z Give your answer as a fraction in its simplest form.
Activité A2-­‐1 : Le métabolisme des cellules hétérotrophes : exemple de la respiration des levures
Find the coordinates of the missing vertex that makes the two triangles congruent. Triangle FGH: F(-8,6), G (-6, 6), H(-7, 2) Triangle TUV: T (3,-3), U (3,-1) (
What are the consecutive perfect cubes which added to obtain a sum of 100?
heya!!anyone wa.nna talk ;) ?​