Respuesta :
Answer:
154
Step-by-step explanation:
42 is 35% of 120, and 78 is 65% of 120. Thus 35% of 440 is 154 people who would shop for shoes.
Please like and thank, hope this helps.
The number of customers that would shop for children's shoes during an average month is 154.
Number of randomly selected customers = 120
Number of customers willing to shop for children's shoes = 42
42 is what percentage of 120?
As we know that percentage is the value per hundred.
So, (42/120) *100 = 35%
So, 42 is 35% of 120.
This means that 35% of customers are willing to shop for children's shoes.
Average customers per month = 440
35% of 440 = (35*440)*100
35% of 440 =154
So, the number of customers that would shop for children's shoes
during an average month =154.
Therefore, the number of customers that would shop for children's shoes during an average month is 154.
To get more about the percentage visit:
https://brainly.com/question/24304697