contestada

Under his cell phone plan, Eli pays a flat cost of $63 per month and $4 per gigabyte. He wants to keep his bill under $75 per month. Use the drop-down menu below to write an inequality representing gg, the number of gigabytes he can use while staying within his budget.

g

Respuesta :

Answer: G=3 gigibytes

Explanation:

$75-$63=$12

12 divided by 4 is 3, so g is 3

ACCESS MORE