Respuesta :

Answer:

the table which is the second choice

Step-by-step explanation:

Option A:

1.5 lb bag for $12.99

unit price: $12.99/(1.5 lb) = $8.66/lb

Option B:

unit price: $2.8/(0.2 lb) = $14/lb

Option C:

For the weight of 1 lb, the cost is $10.

unit price: $10/lb

Answer:

the table which is the second choice

ACCESS MORE