lucymabry5513 lucymabry5513
  • 17-12-2021
  • Mathematics
contestada

If one candy bar cost $1.15. How many candy bars can you buy with $5.75?

Respuesta :

handyhelper23 handyhelper23
  • 17-12-2021

Answer:

5 candy bars

Step-by-step explanation:

one candy bar costs $1.15

You have $5.75

To find out how many candy bars you can buy with $5.75, you would divide it by the $1.15

5.75 / 1.15 = 5

You can buy 5 candy bars with the money that you have, which is $5.75

Answer Link
gomezyunuen74 gomezyunuen74
  • 17-12-2021
Answer:5
Explanation
1.15 x 5= 5.75
Answer Link

Otras preguntas

How did Peter the Great use absolutism to gain, consolidate, and maintain power in Russia?
What is the value of x when [tex](f°g)(x)=-8[/tex]
The graph of a sinusoidal function intersects its midline at (0, 1) and then has a maximum point at Write the formula of the function, where is entered in radi
Yesterday the price of a can beans at five supermarkets was $2.02, $2.11, $1.99,$2.32, and $2.26, respectively but today each supermarket raised it's price by $
Name these compounds according to IUPAC.
The following question has two parts. First, answer part A. Then answer part B. Part A Who is the narrator of the text? A. Jesse B. an outside observer C.
My friend has run for the car every morning this week standard english true or false
Where is it acceptable for food handlers to wash hands
Name these compounds according to IUPAC.
how to convince your parents to go shopping for clothes?​