teganlangran teganlangran
  • 16-12-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of 4 rulers costs
£1:80. In a different shop; a
pack of 7 rulers costs £4.06.
Which pack is better value?

Respuesta :

MultipliedApple
MultipliedApple MultipliedApple
  • 16-12-2021

Answer:

4 rulers

Step-by-step explanation:

4 rulers is 45 cents each

7 rulers is 58 cents each

Answer Link
858654189
858654189 858654189
  • 16-12-2021

Answer:

4 rulers

Step-by-step explanation:

4 rulers is 45 cents each

7 rulers is 58 cents each

Answer Link

Otras preguntas

Find two values of k such that x² + kx + 3K - 5 = 0 will have two roots that are equal.
A Grocery store clerk has 16 oranges, 20 apples, and 24 pears. The clerk needs to put an equal number of apples,oranges, and pears into each basket. What is the
The vertical height of an ocean wave from a crest to a trough is 10 meters. What is the amplitude of the ocean wave?
Use mental math to simplify each expression 1. 36+12+4 2.19.2+0.6+12.4+ 0.8 3.2•16•10•5 4.12•18•0•16
Compare 1/5 and 0.201
How do you find the derivative of y=tan(x)y=tan(x) ?
x+y/z-a=b solve for y
How do you solve -12=2+5y+2y? In steps.
What should only have one independent variable ?
How can pollution affect marine life?
ACCESS MORE