jaaliyah26 jaaliyah26
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

buying 12 pencils for $3.00


buying 12 pencils for 300 class=

Respuesta :

tdunn24
tdunn24 tdunn24
  • 03-12-2021

Answer: 4

Step-by-step explanation:

Answer Link
RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-12-2021

If Your trying to find the price of one pencil..

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Pencil divided the cost

12/3 = 4

Answer Link

Otras preguntas

General John Pershing captured Pancho Villa in Mexico. True or False.
In class of 24 students teaching students sold over 150 each and the rest of the car sold about 60 raffle tickets each did the class go was to sell 2000 tickets
Each loaf of pumpkin bread calls for 1 3/4 cups of raisins. About how many loaves can be made from 10 cups of raisins?
Scientists use this technology to map the human genome.
Calculate the Force of Gravity acting on an object that has a mass of 1.3 kg. The object is on Earth so use 9.8m/s2 for the acceleration due to gravity.  A. 0.1
when would it be more useful to represent a proportional relationship with a graph rather than an equation
simplify 8 over negative 4
convert .06 yards to inches
The power output of a typical large power plant is 1000 megawatts (MW). Express this result in W, kW, and GW
WHere did the term massacre come from that describes the boston massacre