selenerojaspl
selenerojaspl selenerojaspl
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Jenkins bought 24 Texans tickets for $83. Adult tickets cost $5.50 and children's tickets cost $2.00. How many of each did she buy?

Respuesta :

felipesierra213
felipesierra213 felipesierra213
  • 02-12-2021

Answer:

Let x represent the number of adult tickets ⇒24-x would be the number of child tickets

$5.50x + $2.00(24-x) = $83

$3.50x = $35

x = 35/3.5 = 10 adult tickets and 14 child tickets    24 - 10 = 14

CHECKING our answer***

$55.00 + $28.00 = $83

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I WILL MARK BRAINLIEST JUST CAN ANYONE PLEASE HELP ME WITH THIS
An online news website relies on in-page advertisements to make money. Their article pages have multiple slots for advertisements, and each slot can be used for
help me pls i’m stuck
Greg spent $47.45 on five books. If each book costs the same amount, how much does one book cost?
Question 4 A company has a temporary difference due to depreciation. For fiscal year 2012, its Income Tax Expense is $15,000 and its Taxable Income is $100,000.
A work system has five stations that have process times of 5, 9, 4, 9, and 8. What is the bottleneck time
A chemist adds 255 .0 mL of a M copper(II) sulfate solution to a reaction flask. Calculate the mass in grams of copper(II) sulfate the chemist has added to the
write 5 acid and 5 akalis
What is the differential means?​
Soshi’s rhombus has a base of 12 in and a height of 10 in. Jack’s rhombus has base and height measures that are double those of Soshi’s rhombus. Compare the are