The length of the segment that will represent the 400 million years is 8.8 cm.
The given parameters:
The length of the segment that will represent the 400 million years is calculated as follows;
4.54 billion years ------------- 1 m
400 million years ------------- ?
[tex]\frac{1 \ m}{4.54 \times 10^9 \ years} \times 400 \times 10^6 \ years = 0.088 \ m[/tex]
The length of the segment in centimeters (cm) is calculated as follows;
[tex]= 0.088 \ m \times 100 \ cm\\\\= 8.8 \ cm[/tex]
Learn more here:https://brainly.com/question/19471802