brianyrivera brianyrivera
  • 30-11-2021
  • Mathematics
contestada

if an 8 pound bag of rice cost $9.60, what is the cost of 1 pound of rice?

Respuesta :

mb90106626 mb90106626
  • 30-11-2021

Answer:

1.20 a bag

Step-by-step explanation:

Divide 9.60 by 8

Answer Link

Otras preguntas

Find cot x if sin x cot x csc x = √2
causes of world war 1
(PLEASE HELP!! A.S.A.P!!!)"Similarity In Right Triangles"Solve For XA.) 10B.) 20C.) 14.5D.) [tex] 6\sqrt{3} [/tex]
25pts The diagram shows the positions of the sun, moon and Earth during spring tides, when the high tides are at their highest and low tides at their lowest. W
what is the equation of the line that is parallel to the line with the equation y= -3/4x +1 and passes through the point (12,-12)
how to write four times a number,minus 6,is equal to theee times the number+8 as an equqtion
Lizette is training for a marathon. At 7:00 she left her house and ran until 8:30, then she walked until 11:30. She covered a total distance of 18 miles. Her ru
what issue lead from texas seceding from the union
I hat was “reborn” during the Renaissance?
Factor the polynomial by its greatest common monomial factor.
ACCESS MORE