Answer:
625 GIVE ME BRAINLIEST ANSWER PLEASE
Explanation:
This question is based on pascal's Law.
So By Pascal's Law
=
therefore =force on input piston =200N
= Force on output piston = 5000N
therefore after putting the values we get,
a) = (25x 5000)/200
= 625
b) area of the salve piston = = 625
so = 625/3.14 = 199
so r = = 14.10 cm