Apples costs $2/pound, oranges costs $0.5/pound and bananas costs $3/pound
Given the following parameters:
Solving the equation simultaneously;
a+2b+3c=12 .......................... 1
3a+2b+5c=22 ....................... 2
2a+4b+4c=18 ......................... 3
_______________________________________
Subtravt equation 1 from 2 to have;
(a-3a)+(3c-5c) = 12-22
-2a - 2c = -10
a + c = 5 ....................... 4
From equation 2 and 3;
3a+2b+5c=22 ....................... 2 * 2
2a+4b+4c=18 ......................... 3 * 1
________________________________________
6a+4b+10c=44
2a+4b+4c=18
Subtract both expressions
4a + 6c = 26
2a + 3c = 13 ........................... 5
Solve equation 4 and 5 simultaneously;
a + c = 5 ....................... 4
2a + 3c = 13 ........................... 5
From equation 4, a = 5-c
Substitute a = 5 - c into equation 5;
2(5-c) + 3c = 13
10-2c + 3c = 13
10 + c = 13
c = 13 - 10
c = 3
Substitute c = 3 into equation 4
a + c = 5
a = 5 - c
a = 5 - 3
a = 2
Substitute a = 2 and c = 3 into equation 1:
a+2b+3c=12
2 + 2b + 3(3) = 12
2b + 11 = 12
2b = 12 - 11
2b = 1
b = 0.5
This shows that apples costs $2/pound, oranges costs $0.5/pound and bananas costs $3/pound
Learn more on simultaneous equation here: https://brainly.com/question/15165519