Gabriella drove to her friend's house and
back. The trip there took six hours and the
trip back took five hours. She averaged
60 km/h on the return trip. Find the
average speed of the trip there.

Respuesta :

She drove 5 hours back at a rate of 60 km/h. Total distance on the way back was 5 x 60 = 300 km

The trip there would be 300 km and she drove for 6 hours

Average speed = 300 km / 6 hours = 50 km/h

Answer: 50 km/h

ACCESS MORE
EDU ACCESS