Respuesta :

Answer:

101.937 kg

Explanation:

The force needed to get the box moving must just cancel the static friction force:

F = µsmg  =  0.35•m•9.81 = 350 --->   m = 350 / (0.35•9.81) = 101.937 kg

Again, with units shown, and using 1 N = 1 kg•m/s2:

0.35•m•9.81(m/s2) = 350 N

solving for m:

m = 350 N / (0.35•9.81 m/s2)  =  (350 kg•m/s2) / (3.434 m/s2 ) = 101.937 kg

______________________

(Hope this helps can I pls have brainlist (crown)☺️

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico