Using the normal distribution, it is found that there is a 0.284 = 28.4% probability that a randomly selected package of grapes weighs more than a randomly selected package of honeydew slices.
In a normal distribution with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the z-score of a measure X is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
In this problem, for each variable, [tex]\mu_G = 3.25, \sigma_G = 0.91, \mu_H = 4.51, \sigma_H = 2.02[/tex]
For the subtraction, we have that:
[tex]\mu_D = \mu_G - \mu_H = 3.25 - 4.51 = -1.26[/tex]
[tex]\sigma_D = \sqrt{\sigma_G^2 + \sigma_H^2} = \sqrt{0.91^2 + 2.02^2} = 2.2155[/tex]
The probability that a randomly selected package of grapes weighs more than a randomly selected package of honeydew slices is P(D > 0), which is 1 subtracted by the p-value of Z when X = 0.
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]Z = \frac{0 - (-1.26)}{2.2155}[/tex]
[tex]Z = 0.57[/tex]
[tex]Z = 0.57[/tex] has a p-value of 0.7157.
1 - 0.715 = 0.284
0.284 = 28.4% probability that a randomly selected package of grapes weighs more than a randomly selected package of honeydew slices.
A similar problem is given at https://brainly.com/question/24663213