If Clare takes out a mortgage for 22 years at an interest rate of 3% and her monthly repayments are $984, what is the principal loan amount? Round your answer to the nearest dollar. Do NOT round until you have calculated the final answer.

Respuesta :

Lanuel

The principal loan amount on the mortgage taken by Clare is $1,490.

Given the following data:

  • Interest rate = 3 %
  • Simple interest = $984
  • Time = 22 years

To determine the principal loan amount on the mortgage taken by Clare:

Mathematically, simple interest is given by the formula:

[tex]S.I = \frac{PRT}{100}[/tex]

Where:

  • S.I is the simple interest.
  • P is the principal amount.
  • R is the interest rate.
  • T is the time measured in years.

Making P the subject of formula, we have:

[tex]P=\frac{100S.I}{RT}[/tex]

Substituting the given parameters into the formula, we have;

[tex]P=\frac{100 \times 984}{3 \times 22}\\\\P=\frac{98400}{66}[/tex]

P = 1,490.909

To the nearest dollar:

Principal loan amount = $1,490.

Read more on principal loan amount here: https://brainly.com/question/22621039

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico