Please help me with this.

Answer:
(i) $1528.80
(ii) $2402.40
(iii) $41.39/h; 13.7% increase
Step-by-step explanation:
The weekly wage is found by multiplying hours by the number of dollars for each hour:
weekly wage = (42 h)($36.40/h) = $1528.80
__
58 hours of work represents a straight week and 58 -42 = 16 hours of overtime. The overtime rate is 1.5×$36.40 = $54.60 per hour. Then the overtime pay is ...
(16 h)($54.60/h) = $873.60
The technician's total wage for 58 hours of work is ...
total wage = straight pay + overtime pay
= $1528.80 +873.60
total wage = $2402.40
__
The hourly rate is found by dividing the pay by the corresponding number of hours.
rate = $1490/(36 h) ≈ $41.39 /h . . . . . . . actually 41.38 8/9 per hour
The percentage increase is ...
((new amount) -(original amount))/(original amount) × 100%
= (4.98888...)/36.40 × 100% ≈ 13.7% . . . increase
_____
Additional comment
You may notice that the base weekly wage went down by $38.80 due to the reduced hours.