Joe bought a box of laundry detergent that contains 195 scoops each load of laundry uses 2 1/2 scoops the box of detergent was $24.96 how much is he paying for each load that was wash

Respuesta :

Answer:

195/2.5 to get the amount of loads he can have = 78 loads

now do 24.96 the cost / 78 the amount of loads we get = $.32 per a load

You would be able to use the bottle of detergent for 78 loads, you would pay $0.32 for every load
Steps
195/2.5 = 78
$24.96/ 78 = $0.32
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico