serenitymdavis serenitymdavis
  • 30-11-2021
  • Mathematics
contestada

Cookies cost $5.40 per dozen. What is the unit rate Price per cookie

Respuesta :

ericfeng1003
ericfeng1003 ericfeng1003
  • 30-11-2021

Answer:

$0.45 per cookie

Step-by-step explanation:

1 dozen = 12, so you divide both sides by 12. 5.40/12 would equal $0.45 per cookie

Answer Link
ktranstein123
ktranstein123 ktranstein123
  • 30-11-2021

Answer:$0.45

Step-by-step explanation:

If it costs $5.40 for 12 cookies then you will need to find how much it costs for 1 cookie. To do this you will need to divide 5.4 by 12 so 5.4/12=0.45

Answer Link

Otras preguntas

Which consumer purchase is the result of cultural influences? a)mirrored sunglasses because all your friends have them b)a renewable product in order to save tr
Can you help me about this question please?
which hormone are produced by thyroid gland and pancreas ​
solve pls brainliest
Draw a scaled copy of Polygon A using a scale factor of 1/2
Answer the below questions accordingly. 1. ¿Quién es el más joven de tu familia? Yo soy el más joven de mi familia y tengo veinte años. 2. ¿Quién es el mayor
Please write 4-5 sentences about this image.
The value of data mining to the business is:
What is a significant figure?????
Which statement best explains why each river has its own set of characteristics? Rivers flow downhill, pulled by gravity toward the sea. Rivers interact with