if there are jelly beans in a jar: 4 green, 2 white, and 5 purple. what is the probability of choosing a white jelly bean and then a purple if you put the white jelly bean back in the jar?

Respuesta :

Answer:

Probability of choosing a white jelly bean: 18.18181818%

Probability of choosing a purple jelly bean: 45.45454545%

Step-by-step explanation:

Part #1:

4 (green) + 2 (white) + 5 (purple) = 11 jelly beans

2 white / 11 total

probability percentage (of choosing a white jelly bean) over 100% (100% = all 11 jelly beans) is equal to 2 (white jelly beans) over 11 (11 = 100% of the jelly beans)

[in other words, 11 jelly beans is 100%]

#1: unknown/100% = 2/11

#2: divide 2 by 11 (2/11 = 0.1818181818)

#3: multiply both sides by 100 (0.1818181818 * 100 = 18.18181818%)

Probability of choosing a white jelly bean: 18.18181818%

Part #2:

4 (green) + 2 (white) + 5 (purple) = 11 jelly beans

5 purple / 11 total

probability percentage (of choosing a purple jelly bean) over 100% (100% = all 11 jelly beans) is equal to 5 (purple jelly beans) over 11 (11 = 100% of the jelly beans)

[in other words, 11 jelly beans is 100%]

#1: unknown/100% = 5/11

#2: divide 5 by 11 (5/11 = 0.4545454545)

#3: mulitply both sides by 100 (0.4545454545 * 100 = 45.45454545%)

Probability of choosing a purple jelly bean: 45.45454545%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico