la1959 la1959
  • 30-11-2021
  • Mathematics
contestada

Question
Find the unit rate.

$4.80 for 6 cans

Respuesta :

ilytoastbug ilytoastbug
  • 30-11-2021

Answer:

0.80 per can.

Step-by-step explanation:

4.80 / 6 = 0.80

Answer Link
BillyBob0531
BillyBob0531 BillyBob0531
  • 30-11-2021

Answer:

$0.80 per can

Step-by-step explanation:

Unit rate = what 1 can of whatever cost

4.80/6 = 480/600

(I moved the decimal point to the right 2 times for both sides. If you don't see a decimal point for a number, the decimal point is always behind the one's place)

480/600 is 0.80 so each can of food or stuff is equal to 0.80 cents.

:) Hope I helped

Answer Link

Otras preguntas

use the following rule to find f(2). f(x)=8^x f(2)=
4 types of resources an entrepreneur will need to start a new business​
The object in this diagram has a mass of 2 kg. According to this diagram, what is the acceleration of this object? A) 0 m/s2 B) 4 m/s2 C) 7 m/s2 D) 11 m/s2
why did labour loose 1951 election?
How did political machines gain power in the late 19th and early 20th centuries?.
Pls, look at the picture for the question.
NEED ANSWER ASAP what's the correct answer?​
2. Melanie delivers newspapers on a straight road to points R, S, N, and L. The points are not in that order. Point S is between point R and point L. Point N is
A broker just did something unethical , what did they do and what is it called ?
If an applicant is chosen at random, P(AIT) = __? Answer Choices: 0.25. 0.36. 0.6. 0.75