7. You slide a 0.12 kg coffee mug 0.15 m across a table. The force you
exert is horizontal and of magnitude 0.10 N. The coefficient of kinetic
friction between the mug and the table is 0.05. How much work is done
on the mug?

Respuesta :

The net work done on the coffee mug is 0.00618 J.

The given parameters;

  • mass of the coffee mug, m = 0.12 kg
  • distance traveled, d = 0.15 m
  • horizontal force, F = 0.1 N
  • coefficient of friction, μ = 0.05

The net work done on the mug is calculated as follows;

[tex]W = (F- F_f)d\\\\W = (F \ - \mu F_n)d\\\\W = (F - \mu mg)d\\\\W = (0.1 \ - \ 0.05 \times 0.12 \times 9.8)\times 0.15\\\\W = 0.00618 \ J[/tex]

Thus, the net work done on the coffee mug is 0.00618 J.

Learn more here:https://brainly.com/question/14176658

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico