Respuesta :

Edood

Answer:

363 feet because the elevator travels at a speed of 33 feet per second.

Step-by-step explanation:

330ft = 10 seconds

Divide both sides by 10

33ft = 1 second

now we know that the elevator travels 33 ft per second

To find how far does the elevator travel in 11 seconds,multiply both sides by 11

33ft = 1 seconds

363ft = 11 seconds

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico