Diami2003
Diami2003 Diami2003
  • 29-11-2021
  • English
contestada

You are trying to determine the unit price of a bag of potato chips. The bag costs $4 for 16 ounces of chips. What is the accurate unit price?
O A $1 for 6 ounces
ОВ.
$8 for two bags
Oc.
40 cents per ounce
OD. 25 cents per ounce

Respuesta :

jarvejohnson266 jarvejohnson266
  • 02-12-2021

Answer:

d

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

every 2 days a scientist spends 1.25 hours observing dolphins and 3.5 hours observing sea lions.at this rate, how many total hours will the scientist spend obse
Graph f (x)=tan 3x. Identify period, x-intercepts and asymptotes
If there were no current in the wire running through the magnet, what could you do to induce an electric current?
What can baby lizards do that baby snakes can't
Every year at the anniversary of their guru's death, disciples kept a day-long ________ at the tomb.
Which country is responsible for the largest share of U.S. exports? A.Japan B.Canada C.China D.Mexico E.Brazil
What is the actual physical appearance of the gene?
4/1=12/3,so 12 cups = quarts
Which barbarian tribe marched through Spain and North Africa to attack Italy? A. Burgundians B. Goths C. Vandals D. Franks
In natural selection, what is the selective agent?