amylanick amylanick
  • 29-11-2021
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $14.55 per week. About how much would 4.5 weeks of lunches
cost?

Respuesta :

HiImMickeyMouse
HiImMickeyMouse HiImMickeyMouse
  • 29-11-2021

Answer:

$65.475 ($65.48 rounded)

Step-by-step explanation:

The word "per" is usually a trigger-word for multiplication. So, we multiply.

[tex]14.55 * 4.5[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Online Library catalog has tools to save students search, but does not provide ready book citations. True or False?
las madres les lei un cuento a sus hijos anoche​
Help me with this assignment
if g(x) = x^2+3 find g(4)A .11B. 19C. 16D. 8​
Given that f(x) = x2 – 7x – 1, g(x) = 2x – 3, and h(x) = 4x – 5 find each function. (f + g)(x) options: A) x2 – 5x – 4 B) x2 – 11x + 4 C) x2 – 3x – 6 D) x2 – 5x
325,25 1.58 which digit is in the thousands place​
A box contains 12 balls numbered 1 through 12. Two balls are drawn in succession without replacement. If the second ball has the number 4 on​ it, what is the pr
Which type of drug increases the activity of the body’s nervous system
Real gas expansion in a vacuum is exothermic or endothermic? first correct answer will be marked as brainliest!!! plz respond ASAP!!!
If point C is between points A and B, then AC + ___ =AB A.CA B. AB C.BC D. ABC