Alexander Litvinenko was poisoned with 10 micrograms of the radioactive substance Polonium-210. Since radioactive decay follows a compounded continuously model, we can determine the amount of substance left in Alexander Litvinenko's body at any given time. If Polonium-210 has a decay rate of .502%, then determine the amount of Polonium-210 left in his body after 40 days. Provide 3 decimal places and units in your answer.

Respuesta :

Compounded continuously model are evaluated using exponential functions

There are 8.177 bacteria left after 40 days

The given parameters are:

[tex]\mathbf{a = 10}[/tex] --- the initial number of bacteria

[tex]\mathbf{r = 0.502\%}[/tex] --- the decay rate

[tex]\mathbf{n = 40}[/tex] --- the number of days

The amount of bacteria left each day is calculated using:

[tex]\mathbf{T_n = a \times (1 - r)^n}[/tex]

So, we have:

[tex]\mathbf{T_{40} = 10 \times (1 - 0.502\%)^{40}}[/tex]

Express percentage as decimal

[tex]\mathbf{T_{40} = 10 \times (1 - 0.00502)^{40}}[/tex]

Simplify the expression in bracket

[tex]\mathbf{T_{40} = 10 \times 0.99498^{40}}[/tex]

Evaluate

[tex]\mathbf{T_{40} = 8.1766}[/tex]

Approximate

[tex]\mathbf{T_{40} = 8.177}[/tex]

Hence, there are 8.177 bacteria left after 40 days

Read more about compounded continuously model at:

https://brainly.com/question/73731

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico