Using the z-distribution, it is found that the 95% confidence interval to estimate the actual percentage of adults in the U.S., aged 18 and older, that are "likely" to ONLY be in church on any given Sunday is (23.36%, 28.72%).
In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of [tex]\pi[/tex], and a confidence level of [tex]\alpha[/tex], we have the following confidence interval of proportions.
[tex]\pi \pm z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
In which z is the z-score that has a p-value of [tex]\frac{1+\alpha}{2}[/tex].
269 out of 1033 respondents said they were likely to only be in church, hence:
[tex]n = 1033, \pi = \frac{269}{1033} = 0.2604[/tex]
95% confidence level, hence[tex]\alpha = 0.95[/tex], z is the value of Z that has a p-value of [tex]\frac{1+0.95}{2} = 0.975[/tex], so [tex]z = 1.96[/tex].
The lower limit of this interval is:
[tex]\pi - z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}} = 0.2604 - 1.96\sqrt{\frac{0.2604(0.7396)}{1033}} = 0.2336[/tex]
The upper limit of this interval is:
[tex]\pi + z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}} = 0.2604 + 1.96\sqrt{\frac{0.2604(0.7396)}{1033}} = 0.2872[/tex]
As a percentage:
0.2336 x 100% = 23.36%
0.2872 x 100% = 28.72%
The 95% confidence interval to estimate the actual percentage of adults in the U.S., aged 18 and older, that are "likely" to ONLY be in church on any given Sunday is (23.36%, 28.72%).
A similar problem is given at https://brainly.com/question/25743435