Increasing the amount of milk in the coffee increases the percentage of milk in the cup of coffee.
Reasons:
The known quantities are;
The volume of milk Dita adds to an cup of coffee = 18 oz
The percentage of milk in the cup of coffee = 10%
Required:
The percentage milk in the resulting mixture.
Solution:
Initial amount of milk initially in the cup of coffee = 10% × 18 oz = 1.8 oz
The total amount of milk in the resulting mixture = 2 oz + 1.8 oz = 3.8 oz
Volume of the resulting mixture = 2 oz + 18 oz = 20 oz
The percentage of milk in the resulting mixture is therefore;
[tex]\displaystyle \mathrm{Percentage \ of \ milk = } \frac{3.8}{20} \times 100 = 19\%[/tex]
The resulting mixture is 19% milk.
Learn more here:
https://brainly.com/question/22599498