Answer: The Chocolate shop
Step-by-step explanation:
We should get the cost per one pack for each store.
For the Sweet Store we divide 3.00 by twelve for the cost of one which is:
3 divided by 12 = 0.25
One pack at a sweet store is $0.25
Now do the same for the other stores:
4.67 divided by 22 = 0.21 (Rounded to 2 decimal points)
5.40 divided by 18 = 0.3
7.20 divided by 36 = 0.2
Sweet Store: one pack is $0.25
Delicious Treats: one pack is $0.21
Sugar Factory: one pack is $0.30
Chocolate Shop: one pack is $0.20
Therefore the Chocolate shop is giving you the best deal since each pack is cheaper.