Hi there!
Part A:
The only quantities explicitly given to us are:
3. mass (m)
4. Maximum velocity (vmax)
5. Amplitude (A)
8. Position x from equilibrium
Part B:
To solve, we must begin by calculating the force constant, 'k'.
We can use the following relationship:
[tex]v = \sqrt{\frac{k}{m}(A^2-x^2)[/tex]
We are given the max velocity which occurs at a displacement of 0 m, because the mass is the fastest at the equilibrium point. We can rearrange the equation for k/m:
[tex]\frac{v^2}{(A^2-x^2)} = \frac{k}{m}[/tex]
[tex]\frac{3.2^2}{(0.06^2-0)} = \frac{k}{m} = 2844.44[/tex]
Now, we can find the velocity at 4.7cm (0.047m) using the equation:
[tex]v = \sqrt{(2844.44)(0.06^2-0.047^2)} = 1.989 m/s[/tex]
Plug this value into the equation for kinetic energy:
[tex]KE = \frac{1}{2}mv^2\\\\KE = \frac{1}{2}(0.05)(1.989^2) = \boxed{0.0989 J}[/tex]
Part C:
The potential energy of a spring is given as:
[tex]U = \frac{1}{2}kx^2[/tex]
Find 'k' using the derived quantity above:
[tex]\frac{k}{m} = 2844.44\\\\k = 2844.44m = 142.22 N/m[/tex]
Now, calculate potential energy:
[tex]U = \frac{1}{2}(142.22)(0.047^2) = \boxed{0.157 J}[/tex]