answer this asap


1)There are 30 students in a class. 18 are girls. Express the number of girls as a percentage of the
class.

2)What is the probability of choosing the color blue from the colors of the rainbow?

Respuesta :

Answer:

1) 18/30×100%=60%

Hope this helps!!!

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

Hi there!

Question 1

There are 30 students in total and 18 are girls, making 18/30 of the class girls. To express this as a percent, divide, then multiply by 100:

18/30 = 0.6

0.6 × 100 = 60%

Therefore, 60% of the class is girls.

Question 2

There are 7 colours in the rainbow, making blue 1/7 of the colours of the rainbow.

Therefore, the probability of choosing blue from the colours of the rainbow is 1/7.

I hope this helps!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico