Can someone pls help with this and please explain how u got the answer or you wont receive credit. And this id due in 8 minutes pls help!! I will give brainliest to the person who explains it correctly with more detail.

Can someone pls help with this and please explain how u got the answer or you wont receive credit And this id due in 8 minutes pls help I will give brainliest t class=

Respuesta :

Answer:

Answer to A: Each pound of coffee costs $6.32 dollars. Answer to B: He could buy 0.16 pounds of coffee for $1 dollar.

Step-by-step explanation:

For A, we use division. He payed $18.96 dollars for 3 pounds for coffee.

18.96 / 3 = 6.32.

Each pound of coffee costs $6.32 dollars.

For B, we use division Again.

The amount of pounds he could buy for $1 dollar is 0.16 pounds of coffee.

Hope this helps!

If you like it, please mark me as brainiest!

Answer:
Answer to A: Each pound of coffee costs
$6.32 dollars. Answer to B: He could buy
0.16 pounds of coffee for $1 dollar.
Step-by-step explanation:
For A, we use division. He payed $18.96
dollars for 3 pounds for coffee.
18.96 / 3 = 6.32.
Each pound of coffee costs $6.32 dollars.
For B, we use division Again.
The amount of pounds he could buy for $1
dollar is 0.16 pounds of coffee.
Hope this helps!
If you like it, please mark me as brainiest!
ACCESS MORE