aliyabadel
aliyabadel aliyabadel
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

Angelique buys 16 cans of lemonade for $8.80 Find the cost of each can. Give units with your answer.​

Respuesta :

ericcartman10
ericcartman10 ericcartman10
  • 18-11-2021

Answer:

$0.55 for one can

Step-by-step explanation:

16 cans of lemonade = $8.80

1 can of lemonade = $8.80 / 16 = $0.55

Answer Link

Otras preguntas

Q varies inversely as the square of p, and Q = 36 when p = 7. Find Q when p = 6. A. Q = 176 B. Q = 6 C. Q = 49 D. Q = 42
Solve for x 4x - 2 > 6x + 8. Ox>-5 0x<-5 Ox>5 0x<5
how big is the planet earth​
HELPPPPP PLEASEEEE!!!!!! Just number 9
Rosalinda's family is taking a road trip. They drove at a rate of 45 miles per hour. If they drove for 5 hours on the first day and 4 hours on the second day,
Read and choose the correct option. ________ divertida. Ella es Él es Usted tiene Mi amigo tiene
how many stars our thier in the universe​
Graph the solution of the system of linear inequalities. y≤−4x−4 y≥x+2
Which of the following elements is most likely to form a +1 charge?ClMgNaLi
8/m-9=6/m-8What does m equal?Please show clear steps!