contestada

Alexander and his friends are going into a restaurant. How much would it cost to buy 2 hotdogs and 40 chicken wings if each hotdog costs $4.00 and each chicken wing costs $0.50? How much would it cost to buy 22 hotdogs and 4040 chicken wings if each hotdog cost \$h$h and each chicken wing cost \$c?$c?