kennedybrock5931 kennedybrock5931
  • 18-11-2021
  • Mathematics
contestada

jim bought a 6 ounce jar of peanut butter for 4.38 dollars.what is the coast of peanut better per ounce

Respuesta :

rthomas111 rthomas111
  • 18-11-2021

Answer:

73 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the number of ounces

so 4.38/6=0.73

Answer Link

Otras preguntas

Walters savings account has a balance of $273. After 5 years, what will the amount of interest be at 5% compounded quarterly?
1.What is the probability of choosing a face card from a deck of 52 cards (face cards are jacks, queens, and kings)? What is the probability of the 2nd card bei
what is the meaning of vague and a sentence on that.
Two end uses of wool
how can the boiling point of a liquid be raised without adding soluble impurity?
What is the answer to 5x-7y=14
Walters savings account has a balance of $273. After 5 years, what will the amount of interest be at 5% compounded quarterly?
what does t amo mean
-6(a+8) how do I simplify ?
the ill effects of building a dam on a major river.