Respuesta :

Answer:

single egg

Step-by-step explanation:

0.20 x 12 = 2.40

regular = 2.50

Answer:

one egg a time

Step-by-step explanation:

We know a dozen eggs consists of 6eggs and in total it costs $2.50

Now 1 egg is $0.20 when you buy 5 more eggs separately it gives you a total amount of $1.25 so you save more money when you buy one egg at a time

ACCESS MORE