Respuesta :
Answer:
single egg
Step-by-step explanation:
0.20 x 12 = 2.40
regular = 2.50
Answer:
one egg a time
Step-by-step explanation:
We know a dozen eggs consists of 6eggs and in total it costs $2.50
Now 1 egg is $0.20 when you buy 5 more eggs separately it gives you a total amount of $1.25 so you save more money when you buy one egg at a time