politions
politions politions
  • 17-11-2021
  • Mathematics
contestada

Four pounds of apples cost $4.96. What is the cost per pound?

Respuesta :

blts4lifelol
blts4lifelol blts4lifelol
  • 17-11-2021

Answer:

The answer is 1.24

Step-by-step explanation:

4.96/4

Answer Link
bijinvarghese26
bijinvarghese26 bijinvarghese26
  • 17-11-2021

Answer:$1.20 per pound.

Step-by-step explanation:For 4 pounds , $ 4.80

For 1 pound , 4.80÷4=1.20

Therefore, $1.20 per pound of Apple is correct rate.

pls mark me brainliest!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

What is a Muslim required to do during the month of Ramadan?
Can you guess why some of the nodes would still have statically assigned ip addresses?
What prosperous lawyer and landowner was elected as the leader of the massachusetts bay colony in 1629?
Classify each of the cost items (a-i) as an inventoriable cost or a period cost
Apple juice and cranberry juice have been mixed in the ratio 4:5. If the price of apple juice is 45 cents per pint and the price of cranberry juice is $.08 per
Describe the rise and decline of Nubia
Why dose a triangle form 180 degress
how to solve y=x-1 2x-y=0
So heres my equation -a+6 less than or equal to 5 what I got was -a is less than or equal to -1 am I correct or just what is the real true correct Answer?
What led to the conflict between persia and the greeks? answer?